Наоко Ішіі – генеральна директорка та голова Глобального екологічного фонду, багатостороннього цільового фонду, щорічна робоча програма якого складає 1 мільярд доларів, допомагає країнам, що розвиваються, вирішувати проблеми, пов'язані з екологічною шкодою та деградацією. У своєму інтерв'ю вона поділилася своїми роздумами про першопричини спалаху коронавірусу та про повідомлення, які пандемія надсилає нам про те, як ми живемо.
Що означає спалах коронавірусу для міжнародних дій щодо довкілля?
Вірус COVID-19 вплинув на весь світ, таким чином, як я і не уявляла ще кілька місяців тому. Швидке поширення вірусу через кордони та нерозбірливе зараження людей з усіх верств населення показали, наскільки маленька наша планета, наскільки ми всі пов'язані.
Криза також виявила, наскільки ми вразливі. Зараз зрозуміло, що ми не можемо сприймати наш сучасний спосіб життя як належне і, що нам потрібно знайти кращі способи спільної роботи для вирішення глобальних викликів, з якими ми зіткнулися. У протистоянні з COVID-19 існує сильне колективне відчуття того, що ми втрачаємо – тепер, як ніколи, ми повинні дбати один про одного та наш спільний дім.
Заради нашої планети нам потрібно вирішити причини спалаху коронавірусу, які за своїм глибоким корінням такі ж, як рушії змін клімату, шкоди навколишньому середовищу та втрати біорізноманіття. Наш сучасний економічний розвиток був настільки потужним і керував людськими системами занадто близько до природних, що полегшило рух патогенів від дикої природи до людини, а потім поширення по всьому світу через глобальну транспортну мережу. Ми живемо за межами ємності нашої планети, піддаючи людські системи та природні системи на курс зіткнення: COVID-19 є проявом цього факту. Основним лікуванням та профілактикою цього стане зміна способу життя.
Коли ми намагаємося боротися з сьогоднішньою медичною кризою, ми повинні прагнути до змін на рівні системи (тобто плавного переходу енергії, сталої системи харчування, сталих міст та циркулятивної економіки), які також захистять глобальну спільноту – стабільний клімат, чисте повітря і вода, здорові ліси, океани, біорізноманіття та інші природні ресурси, якими ми всі ділимося і на які покладаємося. Я сподіваюсь, що ми вийдемо з цієї кризи з більшою обізнаністю, як ніколи, про необхідність принципово вирішувати проблеми стресових ситуацій на нашій планеті, оснащені новими моделями співпраці та управління для питань, що викликають глобальний інтерес.
Нещодавно ми очікували, що 2020 рік стане «Суперроком» для природи. Це змінилося?
Так і ні. Ми розпочали 2020 рік з великими сподіваннями, оскільки відчули, що природа остаточно захопила політичну увагу, а також увагу громадськості. Я була серед тих, хто прагне перетворити цю нову актуальність на амбітні міжнародні угоди про біорізноманіття, зміни клімату, океани тощо. На жаль, спалах коронавірусу спричинив перенесення ключових конференцій, необхідних для досягнення цих угод.
Але додатковий час може нам в чомусь і допомогти. За допомогою декількох ключових конференцій, перенесених на 2021 рік, ми маємо додатковий доступний час для прискорення нашої роботи та забезпечення того, щоб наступні кроки щодо довкілля включали уроки, які ми винесли з COVID-19, та підтримувати більш сталу модель для всієї економіки.
Чи впливає криза COVID-19 на країни, що розвиваються, по-різному?
Я дуже стурбована тим, як пандемія вплине на країни, що розвиваються, та невеликі острівні держави, де ГЕФ фінансує екологічні програми та проекти. Дрібні фермери, рибалки, шахтарі, мешканці нетрів та інші вразливі верстви постраждають найбільше у цій кризі – від вірусу, а також через ризик втратити засоби до існування, бідності, голоду, недостатньої освіти тощо. Це викликає велике занепокоєння, і це вплине на наш підхід до створення екологічної стійкості країн, що розвиваються.
Нам потрібно бути дуже обережними в кризовий час, щоб підтримати природоохоронців – місцевих громад, активістів та інших осіб, що працюють на захисті дикої природи та природи у дощових лісах, заболочених районах, засушливих районах та прибережних громадах. Ми гарантуємо, що відповідні проекти, що фінансуються ГЕФ, продовжуватимуть давати змогу цим героїчним людям виконувати свою важливу роботу та не підривати первісні цілі екологічних проектів. Тим, хто працює над безпечним поводженням з відходами та зменшенням впливу небезпечних хімічних речовин, також потрібна наша постійна підтримка.
Які партнерства нам потрібні, щоб досягти успіху в цьому?
COVID-19 посилює нашу справу щодо зміни трансформативних систем; щоб переконатися, що людські системи гармоніюють із природними. Для досягнення цієї мети важливими є коаліції багатьох зацікавлених сторін між урядами, як національними, так і субнаціональними, бізнесом, громадянськістю та науковими колами. Також критично важливо, щоб ми розбивали перепони між дисциплінами. Хоча вчені роками попереджали про зростання ризику зоонозних захворювань, світ був значною мірою не підготовлений до спалаху COVID-19. Ми можемо і повинні навчитися цьому. Спираючись на це, ми прагнемо об'єднати нову групу наукових експертів з усіх галузей охорони здоров’я та навколишнього середовища, щоб зосередитись саме на нових кроках, які ми можемо зробити для запобігання інфекційних захворювань та зміцнення здоров'я людини, працюючи задля підтримки необхідних екологічних дій. Якщо представити більш сильний голос громадського здоров’я, це допоможе нам вийти з сьогоднішньої кризи та відвернути кризи у майбутньому.
Оригінальна версія публікації за посиланням: https://www.thegef.org/news/gef-ceo-we-need-protect-our-one-common-home?utm_source=Master+List&utm_campaign=4355a91bd3-EMAIL_CAMPAIGN_2020_03_31_05_54&utm_medium=email&utm_term=0_388f7ef156-4355a91bd3-118251443