18 листопада 2016 року в м. Хорошів Житомирської області відбулася науково-практична конференція «Деградація земель в зоні Полісся та шляхи вирішення цієї проблеми в концепції сталого розвитку сільських територій та громад».
Конференцію відкрили Ющенко Андрій Петрович - голова Хорошівської районної ради, Римар Віталій Антонович - заступник голови Хорошівської районної ради, Скидан Олег Васильович - ректор Житомирського національного агроекологічного університету, Бродський Олександр Юхимович - головний редактор всеукраїнської газети "Розвиток та довкілля", Почесний президент Всеукраїнської громадської організації "Розвиток та довкілля", Баранівський Олександр Петрович – депутат Хорошывськоъ районної ради.
До уваги численної аудиторії, серед яких були сільські голови району, представники громадськості, фермерських господарств та ЗМІ були представлені доповіді Цуман Наталії Василівни, к.с.г.н., доцента кафедри ґрунтознавства та землеробства на тему «Сучасний стан деградованих земель в зоні Полісся»; Вишневської Оксани Василівни, к.с.г.н., старшого наукового співробітника, зав.відділом кормовиробництва Інституту сільського господарства Полісся НААН на тему «Агроекологічна оцінка біологічних особливостей нетрадиційних культур для вирощування на деградованих землях”; Журавель Світлани Станіславівні, координатора проекту ПМГ ПРООН/ГЕФ на тему «Впровадження технології вирощування нішевих культур на деградованих землях зони Полісся з досвіду проекту Програми малих грантів ПРООН/ ГЕФ”. Зокрема, в своєму виступі Світлана Журавель відзначила, що ідея проекту полягає в тому, щоб створити 2 демонстраційні ділянки-проекти із запровадження нових технологій вирощування нішевих культур на деградованих дерново-підзолистих грунтах Полісся, одна з них – на Житомирському Поліссі, а друга – на Київському Поліссі, територія забруднена внаслідок аварії на ЧАЕС. Технологія, яка буде використана в проекті, базується на вирощуванні нішевих культур, таких як: чорний тмін та розторопша, які є лікарськими і не потребують особливих витрат та не вибагливі до грунтово-кліматичних умов. Ці культури мають попит на ринку збуту, в тому числі на ринку ЄС, і можуть успішно реалізовуватись. Актуальність технології полягає в тому, що заготівельники цих лікарських рослин готові закуповувати продукцію в господарів та фермерів, які погоджуються її вирощувати, що є перспективним напрямком для малих фермерів Полісся.
В свою чергу представники селищних рад представили напрямки для підтримки деградованих земель, а саме Рак Анатолій Борисович, Іршанський селищний голова, висвітлив питання створення рекреаційної зони в смт. Іршанськ Хорошівського району, Лисюк Микола Ярославович, Сколобівський сільський голова, відзначив важливість відновлення артсвердловини та забезпечення водопостачанням с. Сколобів. На важливості очищення річки Ірша зазначили Столярчук Володимир Володимирович, Хорошівський селищний голова та Вербило Ліда Леонідівна, Рижанський сільський голова. Шляхи поліпшення земель сільськогосподарського призначення у своїй доповіді визначив Мінялук Віктор Володимирович, директор ПАТ «Володарсько-Волинська райагрохімія.
Круглий стіл став логічним продовження розпочатих дискусій, до якого долучилися представники Програми малих грантів ПРООН/ГЕФ, мережі організацій громадянського суспільства «Зелена Житомирщина», Житомирського національного агроекологічного університету та засобів масової інформації.
Хотілося б відзначити результативність конференції з питань відновлення родючості ґрунтів громад та запобігання їх деградації на Поліссі завдяки високому рівню партнерства та співпраці представників Хорошівської районної ради, сільських рад, науковців та команди проекту ПМГ ГЕФ.
За результатами конференції буде підготовлена резолюція, яка була cформована за підсумками роботи. Учасники можуть долучитися до надання пропозиції до резолюції конференції до 1 грудня 2016 року за адресою: innater-59@ukr.net.