Учасники Мережі продемонстрували кращі практики ПМГ на міжнародному семінарі ГЕФ


з 6 по 9 березня в м. Львові проходив регіональний семінар Глобального екологічного фонду (The GEF Expanded Constituency Workshop (ECW) for the Eastern Europe Constituency). Робота семінару включала окрему зустріч представників громадськості, консультації по Програмі малих грантів ГЕФ, а також надала можливість представникам країн регіону, громадськості, ЗМІ ознайомитися з загальними підходами та правилами роботи Глобального екологічного фонду (ГЕФ) в новому операційному циклі, в тому числі особливостями «зеленого фінансування», ролі партнерств в програмуванні та реалізації ініціатив. Окремої уваги заслуговують виступи представників міжнародних конвенцій, а саме Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, Рамкової конвенції ООН  про боротьбу з опустелюванням у тих країнах, що потерпають від серйозної посухи та/або опустелювання, особливо в Африці, зокрема з питань важливості посилення синергії, крос-секторальної співпраці між Конвенціями Ріо задля сталого розвитку. Окрема увага була приділена  питанням  важливості посилення гендерної складової в програмуванні, а також новим можливостям у розбудові спроможності партнерів ГЕФ.

Завдяки підтримці Програмі малих грантів в Україні, партнери ПМГ ГЕФ з Національної Мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку», зокрема Житомирський національний агроекологічний університет, Житомирський агротехнічний коледж, Національний природний парк «Голосіївський», представники громадських екологічних організацій, всеукраїнські громадські організації «Екологічна ліга», «Розвиток та довкілля», мали можливість продемонструвати представникам Секретаріату ГЕФ, урядів країн-учасниць,  представникам міжнародних організацій (ЮНІДО, ЮНЕП, ПРООН, Світовий банк та інші) та секретаріатів міжнародних природоохоронних конвенцій свої здобутки. Так, представники національного природного парку "Голосіївський», науково-популярної тематичної  природничої газети «Колосочок» продемонстрували, що можливості національних природних парків слугують є однією з найдієвіших платформ для запровадження принципів освіти для сталого розвитку ЄЕК ООН. Було добре зустріти колег, зокрема з Яворівського національного природного парку, представників Міністерства охорони навколишнього природного середовища  України та обговорити досягнення та перспективи співпраці. Представники проектів та громадські організації, які мають досвід співпраці з ПМГ  з питань енергоефективності та використання альтернативних джерел енергії, довели переваги енергоефективного вуличного освітлення та надали приклади використання сонячної енергії для потреб домогосподарств (сушіння трав, фруктів тощо), а також переваги використання деревних та солом’яних пелет для потреб опалення.

Окремої уваги заслуговують науково-методичні розробки Житомирського національного агроекологічного університету та технології підбору та вирощування травосумішок для земель Полісся, які сприяють створенню життєздатних пасовищ на 5-9 років, та виведенню радіонуклідів з ґрунтів. Ще однією особливістю української експозиції в сфері деградації земель стала презентація проектом ПМГ ПРООН/ГЕФ технологій вирощування нішевих культур, а саме розторопші плямистої та кмину чорного на деградованих землях Полісся  та демонстрації переваг повного циклу цієї продукції від вирощування до збуту та переробки для виготовлення олій, лікарських інгредієнтів тощо. “Ці культури невибагливі до ґрунтово-кліматичних умов, можуть рости на  деградованих та радіоактивно забруднених ґрунтах з низькою забезпеченістю елементами живлення, не потребують особливого догляду в технології вирощування, є лікарська рослинами», - діляться досвідом з учасниками виставки координатор проекту Світлана Журавель та експерт Наталія Цуман.