Європейський форум з питань ресурсів: ми маємо лише одну планету!

Життя триває, набирає обертів, спадає, знову вирує з новою силою. Перед Європою та всім світом залишаються відкритими питання досягнення Європейської Стратегії 2020, один із ключових посилів якої є добре налагодження життя громадян ЄС в межах ресурсів планети. «Наша економіка конкурентоспроможна, включає та забезпечує високі стандарти життя з низьким впливом на навколишнє середовище. Всі ресурси використовуються за принципами сталого розвитку, починаючи від природних матеріалів, завершуючи енергією, водою, повітрям, ґрунтом». Це  бачення сформульовано в Дорожній карті  Європи, яка є частиною Європейської Стратегії 2020.

Німеччина, а саме її столиця Берлін, вже вдруге приймає Європейської форум з питань ресурсів (European Recourses Forum 2014), який 10-11 листопада зібрав понад 400 учасників з країн Європейського Союзу, міжнародних організацій, Вірменії, Молдови, Білорусії та України, в першу чергу науковців та представників громадських організацій, які є однією з головних рушійних сил у побудові європейської платформи  для обговорення питань сталого управління природними ресурсами. Організаторами заходу виступили Федеральне Міністерство Німеччини з питань довкілля, збереження природи, будівництва та ядерної енергетики, Федеральне агентство Німеччини з питань довкілля.

 «Ми потребуємо чіткої реалістичної політики, проектів та інвестицій, які спрямовані на сталий розвиток та забезпечення робочих місць в Європі та мають прискорювати темпи глобального переходу до зеленої економіки», - зазначив під час  відкриття Форуму Карл Фалькенберг, Генеральний директор Департаменту з питань довкілля Європейської Комісії.

Природні ресурси є основою наших економік, однак людство ставить занадто високі вимоги до екологічних можливостей нашої планети. Ось чому наші майбутні кроки мають бути спрямовані на досягнення сталого рівня життя.  «Ефективне використання ресурсів допоможе безпечному процвітанню та розвитку, в той час як  природні ресурсів будуть збережені. Це шлях до майбутньої життєздатності Німеччини та Європи», -  зазначила Федеральниий Міністр Німеччини з питань довкілля, збереження природи, будівництва та ядерної енергетики Барбара Хендрікс.

За останні 30 років, видобуток природних ресурсів виріс вдвічі приблизно до 70 мільярдів тонн на рік.  В цьому випадку одним з можливих інструментів щодо запровадження сталого використання ресурсів є формування глобальних цілей, беручи до уваги регіональні, часові та інші відмінності.

Саме над цим вже попрацювала Відрита група робоча група ООН (OWG), яка підготувала набір цілей, які стануть основою для Порядку денного розвитку світу після 2015 року. Представники цієї робочої групи, зокрема Постійний Представник Угорщини при ООН пан Ксаба Коросі, директор Європейського бюро з навколишнього середовища Лейда Рейнхаут поділилися досвідом їх формування та основних відмінностей від Цілей розвитку тисячоліття до 2015. Нові цілі розвитку мають основний акцент на сталості, спрямовані на всі країни (попередні Цілі були сфокусовані на країнах, що розвиваються); навколишнє середовища взято як основа для розвитку та побудови Цілей, в той час як в Цілях до 2015 року навколишнє середовища визначалося як один із елементів і не розглядалося як базове поняття.

Найкраще зрозуміти, як же саме Німеччина та Європа запроваджує енергоефективні плани в життя, дала можливість виставка, яка розгорнулася в сусідній залі за пленарною. Тут можна було побачити безліч інформаційно-просвітницької продукції, починаючи від стратегічних документів та досліджень, і завершуючи промо-листівками, еко-торбами, олівцями, ручками, ластиками, картами пам’яті і навіть косметичками, виготовленими як результат вторинної переробки рекламних банерів. Всі бажаючи мали можливість дегустувати справжній інноваційний фінських напій з хвої, за кольором та смаком, схожий на шампанське, разом з цим маючи безалкогольну та екологічно дружню суть.

Почерпнути нові ідеї, знання, кращі досвід та практики на цьому поважному європейському Форумі  змогла і Програма малих грантів Глобального екологічного фонду в Україні. Дружня тепла атмосфера сприяла неформальним консультаціями та обміну досвіду, а ті учасники, які не мали виставкової площі могли продемонструвати інформаційно-просвітницькі матеріали з питань ефективного використання ресурсів на інформаційних столах, як це і зробила газета «Розвиток і довкілля», запропонувавши читачам свою англомовну версію.

Хотілося б відзначити особливу енергетику, яку отримав Євпропейський форум з питань ресурсів, після святкування 25-річчя з Дня падіння Берлінської стіни. Триденні свяктування завершилися напередодні Форму, у неділю 9 листопада 2014 року, феєричною для німецької столиці подією: вздовж 15 км лінії внутрішнього кордону між східним і західним Берліном було встановлено світову інсталяцію з 7000 білих ліхтариків, які  ввечері 9 листопада злетіли в небо. Протягом трьох днів в столиці тривали концерти та виставки, а головні події, виступи державних та світових лідерів, проходили біля Брандербурзьких воріт.

І в цій події організатори свята та пересічні німці довели своє прагнення до ефективного використання ресурсів. Як ви думаєте, куди поділися стовпи, після того, як їх головне призначення було виконано і ліхтарі злетіли в небо? Кожен бажаючий міг забрати їх додому в якості сувеніра. Ось в цьому полягає ефективне використання ресурсів, коли після свята 7000 стовпів не зайняли окрему земельну площу для їх зберігання, а знайшли кінцевого споживаюча, який не витратить  зайві кошти на купівлю ліхтаря, а скористується благом, наданим державою. В той час, як площі, які могли б були використанні для зберігання,  можливо отримають нові врожаї, або нову зелену зону для відпочинку.

Ось така вона Європа із своїм поглядом на енергоефективне використання ресурсів, до якого нам слід долучатися якомога ближче, не тільки з огляду не євроінтеграційній вектор, а й на бажання жити на одній планеті ще багато років.